17 Mart 2015 Salı

Çocuklar için Uyku Düzeni

Çocuklar için Uyku Düzeni

Bilimsel araştırmalar sonucu, uykunun beyin gelişiminde önemli bir rol oynadığı keşfedilmiştir. Uyku sadece beyin gelişimini değil, gün içerisindeki faaliyetleri de etkilemektedir. Uykusuzluk bir bireyde konsantrasyon sorunu, unutkanlık ve sinir gibi tepkiler ortaya çıkarır. Yetişkinlerde bile bu kadar büyük ölçüde etkilere sebep olabilen uyku düzeni, elbetteki çocuklar için daha büyük öneme sahiptir. Bu yüzden gelişme çağındaki çocukların, yeterli uyku alması onların gelişimleri için çok önemlidir.

Çocukların yaşları küçüldükçe uykuya olan ihtiyacı daha da artmaktadır.Bebeklik çağındaki çocukların uykuya olan ihtiyaçları göz önüne alındığında, 5-10 yaşlarındaki çocukların gün içerisinde 10-12 saat uykuya ihtiyacı vardır. Ebeveynler çocuklarının uyku düzenlerini sağlamalarına yardımcı olmalıdır.

Çocukların uykuya olan ihtiyacı yetişkinlere göre daha fazla olduğu için, çocuklar öğlene kadar çok daha çabuk yorulurlar ve uyku ihtiyacı hissederler. Çocukların yorgunluklarını atıp, günün geri kalanını daha verimli geçirebilmesi için anaokulları ve kreşlerde öğlen uykusu sistemi adı verilen bir sistem uygulamaktadır. Araştırmalara göre çocuklar, öğlen uykusunu aldıklarında daha enerjik, daha konsantre biçimde günü tamamlayabilmektedir. Elbette ki bu kadar öneme sahip olan öğle uykusunu, çocukların rahat bir ortamda geçirmesi önemlidir. Bu yüzden anaokulları ve kreşlerde anaokulu kampeti adı verilen, çocukların rahatlığı düşünülerek, iyi bir uyku geçirebilmesi için tasarlanmış olan ürünler kullanılmaktadır. Çocuklar için mükemmel bir uyku ortamı oluşturan kampetleri rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Sonuç olarak, çocukların uyku düzenleri onlar için çok önemli bir konudur, bu yüzden ebeveynlerin bu konuda çok dikkatli davranması gerekmekte, ve onları bu düzene alıştırmaları gerekmektedir. Çocukların uyku saatlerini rahat geçirebilmesi için, onlara uyku öncesi kitap okuyup, masal anlatabilirsiniz.Bu şekilde rahat bir uyku geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

1 yorum: