5 Ekim 2013 Cumartesi

Anaokulu Malzemeleri Seçerken

Anaokulları ve kreşler çocukların neredeyse günün yarısını geçirdikleri alan olduğu için,çocukların bulunduğu ortamdaki gerek oyuncakların, gerek sandalyelerin ve masaların onların sağlıklarını tehlikeye atabilecek maddeleri bulundurmaması gerekmektedir. Sağlıklı anaokulu malzemeleri için sağlıklı hammaddelerin kullanıldığı ürünleri seçmelisiniz. Sağlıklı ürünler için nelere dikkat etmeliyim ?

 Öncelikle çocuklar için seçilecek ürünlerde, içinde bulunmaması gereken bazı zararlı maddeler vardır bunlardan birkaçını ve zararlarını anlatalım:

Vinil plastik(PVC) Hammaddesiden yapılmış ürünlerden kaçınmalısınız, kurşun ve ftalat gibi kimyasalları içerir bu kimyasalların bazı zararları şunlardır; böbrek karaciğer hasarına yol açabilecek,çocuklardaki astımı tetikleyecek vb. etkiler gösterir.

BPA(Bisfenol A)
Pek çok kimyasal üründe bulunan, çok zararlı bir plastiktir, çocukların gelişimlerini ve sağlıklarını olumsuz yönde etkiler, dikkat bozuklukları,obezite, erken başlayan ergenlik gibi sorunları ortaya çıkarabilir.Bu maddeyi içerin plastik ürünleri kesinlikle almayınız.

Kurşun
içeren ürünler, sağlık için çok zararlıdır çocuklarda zihinsel gelişimi engeller ve sağlıklarını büyük bir oranda olumsuz etkiler.


Peki hangi ürünleri almalıyım?
   
Güvenilir plastik seçmek istiyorsanız 1,2,4 veya 5 etiketine sahip plastikleri tercih ediniz veya %100 PVC içermez amblemi gördüğünüz ürünleri seçmeye özen gösterin.
Doğal anaokulu malzemeleri seçmeye özen gösterin, özellikle tahta,peluş,organik pamuk içeren oyuncakları veya ekipmanları tercih edin.Ayrıca CE işaretli ürünleri tercih etmelisiniz, CE işareti AB'nin ve ülkemizin güvenlik ve standart konusundaki kurallarına uygun olduğunu ifade eder. CE işareti taşımayan ürünleri kullanmayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder