4 Ekim 2012 Perşembe

Kreş Seçimi


Anaokulu ve kreş eğitimi
Çocuklarımızı artık çok küçük yaşlardan itibaren kreşlere ve anaokullarına göndermekteyiz. Bunun nedeni ülkemizde çalışan anne sayısının artması kadar, çocuklarının evde bir bakıcıya bağımlı olarak yaşamasını istemeyen bilinçli anne sayısının da artmış olmasıdır.
Çocuklar özellikle küçük yaşlarda kendilerine öğretilen herşeyi kolayca kavrayabilirler.Öğrenme kapasitelerinin en yüksek olduğu dönem çocukluk dönemidir. O nedenle anaokulu ve kreş seçerken bakacağımız bir çok kriter yanında, çocuğa vereceği eğitimin kalitesine de bakılmalıdır.

Son dönemlerde açılan kreş ve anaokulları, değişik ülke okullarında yıllardır denemiş ve halen kullanılmakta olan bazı temel eğtimleri, seçtikleri özel eğitmenlerle çocuklarımıza ulşatırmaktadırlar. Artık neredeyse hemen hemen bütün kreş ve anaokullarının bir web sitesi mevcut. Bu kanalla ebeveynler kolayca bir ön araştırma yapabiliyorlar.
Genelde bir çok anaokulu ve kreşin okulunda ilk etapta uygulamaya çalıştığı eğitim çocuğun kişiliğini ve yeteneklerini analiz ederek , çocuğu meyilli olduğu yönde desteklemek. Ona ne yapacağını söylemekten ziyade, yaptığı şeyi ödüllendirerek, teşvik ederek desteklemek ve geliştirmek yönünde. Çocuk sevdiği bir konuda desteklendiğinde o konuya olan ilgisi daha da artar. Unutulmamalıdır ki insanlar kendi kişiliklerine en uygun işi yaptıklarında en başarılı olurlar. Üniversite sınavına bir kaç gün kala hala ne olmak istediğini tam bilemeyen yüzlerce çocuğumuz var. Çünkü kendini hangi yönde geliştireceğini bilememiş. Belki bilinçsizce ailesi tarafından seçilen popüler bir mesleğe yönlendirilmiş. Sonunda çocuğun sınava karşı bir isteksizlik duyması ders çalışmak istememesi ve sınavı pek de dikkate almamasının altında bu neden var diye düşünüyorum.Çünkü hedefsizlik, kişiyi boşluğa sürükler, onu mutsuz eder.Başarılı, kendine güvenen bir gelecek yaratmak için, çocuklarımızı küçük yaşlarda itibaren desteklemeliyiz.
Anne baba olarak çocuklarımız için en iyiyi bulmak bizim görevimiz. Bir anaokulu ya da kreşe çocuğumuzu göndermeye karar vermeden önce temizlik, güvenlik yanında mutlaka eğitim sistemini inceleyelim.Şimdilerde Anaokulu ve kreşlerin uyguladıkları yöntemlerden bazılarının isimleri şu şekildedir;Montessori,high/ scope,reggio emilia, çoklu zeka teorisi, scamper, gems yöntemi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder