4 Ekim 2012 Perşembe

Anaokullarında Hijyen


Anaokullarında hijyen kapıda başlar. Girişte mutlaka ayakkabı çıkarılmalı ya da ayağa galoş giyilmelidir. Galoş seçilirken her velinin rahatca giyebileceği büyklükte olmalıdır. Bazı kurumlarda kullanılan galoşlar küçüktür ve büyük ayakkabı giyenlerin bunu giymesi oldukça zordur. Genelde giyerken yırtılır ve ayak tabanının büyük bir kısmını açıkta bırakır. Ayakta galoş var gibi görünsede altı kısmen yırtılmıştır. Ayrıca uzun kullanımlarda galoşlar yırtılabilmektedir ve böyle durumlarda mutlaka yenilenmelidir.Önemli noktalardan bir diğeri ise tuvaletlerdir. Çocuklar asla yalnız bırakılmamalı ve bir gözetmen yardımıyla tuvalete gönderilmelidir. Sağa sola dokunma riski sebebiyle elleri mutlaka sabunla yıkatılmalıdır. Böylece el yıkama alışkanlığı da kazanmaktadır.Ayrıca tuvalet bölmesi mutlaka kullanılmalıdır. Her gün bitiminde ya da sabah gün başlangıcında tuvaletler çamaşır suyuyla dezenfekte edilmelidir.
Üçüncü önemli nokta ise yemekhane ve yeme, içme düzenidir. Hastalık bulaşma riski sebebiyle çocukların aynı bardak, tabak, çatal, kaşık kullanmamalarına dikkat edilmelir. Kış aylarında en yoğun grip bulaşma yolu küçüklerin bir birlerinin bardaklarından su içmeleridir. Bunlara çok dikkat edilmemelidir.
Ayrıca oyuncaklar periyodik olarak temizlenmelidir. Sınıflar günlük olarak süpürülmeli ve periyodik olarak dezenfektanlarla silinmelidir.
Daha bunun gibi onlarca anaokullarında hijyen şartı sayılabilir. Bunları bir kontrol listesi haline getirerek işlem gerçekleştirilince işaret konulmalıdır.
Böylece temiz bir dünyada miniklerin mutluluk ve sağlık içinde yaşamalarını sağlayabiliriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder