25 Temmuz 2012 Çarşamba

En Güzel Anaokulu

Çocuğum için ilk etapta görüntüsü güzel bir anaokulu seçtim. Çünkü çocuğum 4 yaşında ve onu renkler ve görüntüler herşeyden önce etkiliyor. Oğlum anaokuluna gitmekte çok istekli olan bir çocuk değil, o nedenle onun hayal dünyasına hitap edecek bir mekanla tanışması onu anaokuluna alıştırabilmem için önemli bir faktör olacak, çocuğumun sevdiği bir mekanda olduğunu bilmek de beni mutlu ve huzurlu kılacak.
Oğlumla okulunun tanışması umduğumdan daha kolay oldu. Çünkü anaokulunu dizayn edenler işlerini çok ciddiye almışlar, tamamen çocuk ruhuna hitap edecek renkler ve resimler seçilmiş. Özellikle miki fare, pepee ve cailliou oğlumun en yakın arkadaşları...Evet sorunsuzca okula girdik. Bütün duvarlar ve anaokulu mobilyaları cıvıl cıvıl canlı renklerden seçilmiş. Ben bile bir yetişkin olarak etkilendim, ne yalan söyliyeyim çocuk olasım geldi.
Oğlum uğur böcekleri sınıfına yazıldı. Sınıfları çok büyük, 15 çocuğun rahatlıkla oynayabileceği, aktivitelerini yapabileceği, çok aydınlık yine okulun içi gibi rengarenk döşenmiş çok şirin bir mekan. Sınıfta fen ve doğa setleri var. Bu köşeyi çocuklarla yapacakları derslerde kullanılmak üzere insan vücudu maketi, yerküre maketi, diş fırçalama modeli, iskelet, organ önlüğü gibi araçlarla doldurulmuş. Bir köşeyi müzik aletlerine ayırmışlar. Elma şeklinde bir pano üzerinde değişik enstrümanlar asılı. Kselefon, tef, davul ilk gördüklerim. Bir köşeye mantar kukla köşesi koymuşlar. Çeşitli masal kahramanlarının kuklaları, insan ve hayvan kuklaları ve çeşitli etkinliklerde kullanılmak üzere hazırlanmış kostümler var. Oğlum ne kadar şaslı diye şükrediyorum. Sınıfları o kadar büyük ki bir köşeye sünger bir top havuzu bile koymuşlar. İçi rengarenk toplarla dolu. İçinde küçük bir kaydırak bile var. Masaları renkli mdf den yapılmış. Sandalyeler de rengarenk ve ergonomik bir yapısı var. Sınıfın bir köşesine tamir tezgahı, bir köşesine küçük bir mutfak koymuşlar. Her taraf eğitici oyuncaklarla dolu. Sınıf dolabının üzerinde oğluma ait bir göz var ve üzerinde çocuğumun fotoğrafı var. Sınıfın orta kısmına bir trafik halısı ile bir evcilik halısı yerleştirilmiş. Kızların ve erkeklerin zevkleri ayrı ayrı düşünülmüş. Oğlumla birlikte tek tek tüm bu şeyleri inceledik, sanırım sonuç olumlu. Yavaşça sınıftan ayrılıyorum. Öğretmeninin yüzü hep gülüyor. Sanırım iyi bir seçim yaptım diyerek işimin yolunu tutuyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder