23 Temmuz 2012 Pazartesi

ÇOCUK VE BEBEK HALISI SEÇİMİ

Çocuk odasına ve bebek odasına halı seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var:
Öncelikle çocuk veya bebek odalarına seçilecek olan halının zemin üzerinde rahatlıkla kayan bir halı olmaması önemlidir. Devamlı hareket halinde olan çocukların bu tarz halılar üzerinde kaymaları ve düşmeleri çok kolay olmaktadır.
Halı seçiminde mümkün olduğunda anti bakteriyel halıların seçilmesi, düzenli olarak yıkanarak temizlenmesi önemlidir. Toz ve pisliğin özellikle sürünme döneminde olan çocuklara kolay ulaşmasına engel olmak bu sayede mümkün olacaktır.
Seçilen halının üst kısmının yumuşak bir yapıya sahip olması da önemli bir konudur. Bu sayede düşme gibi durumlarda daha hafif bir temas sağlanacak ve çocuk üzerinde bir yaralanmaya neden olmayacaktır. Ayrıca yumuşak bir yapı sayesinde sürünme aşamasında bulunan bebeklerin ciltlerinin fazla tahriş olması da engellenmiş olacaktır.
Seçilen halıların çocukların iç dünyalarını geliştirecek şekillerde ya da desenlerde olması, cinsiyete uygun olması ve genelde açık renklerden oluşması önemlidir.
Fazla koyu renkler odaya basık bir hava katacak, genelde halı üzerinde olan çocuğu da negatif etkileyecektir.Yani halı seçimi yaparken çevre dostu,temizliği kolay,antialerjik,hav bırakmayan ürünleri seçmeye dikkat edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder