23 Temmuz 2012 Pazartesi

Anaokulu ya da Kreş seçerken nelere bakmalıyız?...

Anaokulları ve kreşler küçük yaş çocuklarımızın bakıldıkları, eğitildikleri, ebeveynlerin yokluğunu tamamlayan ilk aile dışı yuvalardır.. Çocuklarımızı gözümüz arkada kalmadan, güvenle bırakabileceğimiz, çocuğumuzun severek gitmek isteyeceği okullar bulmaya çalışırız. Bulduğumuzda da bu bizim iş hayatımızda ya da kendimize ayırdığımız, çocuğumuzdan ayrı geçirdiğimiz zamanlarda daha huzurlu ve mutlu olmamızı sağlar.Biliriz ki çocuğumuz biz yanında değilken de mutludur ve güvendedir.

Güvenli bir anaokulu ya da kreş nasıl olmalıdır? Çocuğumuzu bir okula kaydettirirken nelere dikkat etmeliyiz?
Bina yeterince güvenli mi? Çocuğunuzun can güvenliğine yönelik tedbirler alınmış mı? Örnek; yangın merdiveni, acil çıkış kapısı her an kullanılmaya hazır mı?
Anaokulu ya da kreşin sınıf temizliği kadar, tuvaletler hijyenik mi ve temizlik sürekli mi?
Çocukların kullanacağı masalar, sandalyeler ve anaokulu ortamında kullanılmış herhangi bir malzeme sivri uçlar, keskin kenarlar içeriyor mu?
Zemin düşme ya da çarpma anında çocuğu koruyacak yumuşaklığa sahip mi?Örnek;çocukların özellikle çok aktif oldukları spor salonları, oyun odaları ve bahçe alanında, düşmenin, çarpma ve vurmanın etkisini azaltacak yumuşak zemin kaplama malzemesi kullanılmuş mı?Duvarlarda ,yumuşak duvar kaplama malzemesi var mı?
Yemekler sağlıklı malzemeler kullanılarak mı pişiriliyor?
Servis araçlarında çocukların yanında gözetmen duruyor mu ve araç güvenli mi?
Eğitimciler konusunun uzmanı, tecrübeli eğitimciler mi?Belirli bir eğitim programları var mı?
Eğer çok daha hassas bir aileyseniz, çocuklara oynatacakları oyuncakların ce belgeli olup olmadığına, kansorejen madde içerip içermediğine, küçük parçalardan oluşup oluşmadığına kadar daha bir çok konuyu didikleyebilirsiniz.
Biz bu makalede ilk bakılması gereken öncelikli güvenlik tedbirlerinden bahsettik. Sizin aklınıza gelen başka kriterler varsa yorum bölümünde fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder