23 Temmuz 2012 Pazartesi

Anaokulu Dış Mekan Malzeme Seçimi

Anaokulu mefruşatını, eğitici oyuncakları, eğitim araçlarını vs seçerken öncelikle çocukların zaman geçireceği mekanlar yaratacağınızdan birinci sırada sağlıklarını tehdit etmeyecek, onlara zarar vermeyecek ve beğenilerine hitap edecek ürünler seçmek önemlidir. Çocuk anaokulunun henüz bahçesindeyken okula sempati duyabilmelidir. Dış mekan için seçilmiş renkler, duvarlarda göze çarpan figürler çocuğu ilk olarak etkileyecek unsurlardır.Anaokulu ya da kreşin mutlaka bir bahçesi olması Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Hizmetler anaokulu kurulum standartlarında yer alır. O nedenle çocukların yaz kış çıkıp oynayabilecekleri bahçeyi dekore ederken seçeceğiniz dış mekan oyuncaklarına ve spor aletlerine önemli görev düşer. Öncelikle tercih çocuk parkı kurulumu yönündedir. Son zamanlarda top havuzu ve trambolin daha ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Çünkü çocuğun ilgisini daha fazla çektiği gibi daha güvenli olmasından dolayı tercih edilmektedir.Kum havuzu da vazgeçilmezler arasındadır. Özellikle dış etkenlerden korunması için üzeri örtülü kum havuzları tercih edilmektedir.

Dış mekan zemin kaplama malzemesi de çocuk güvenliği açısından bir anaokulu ya da kreşin eğer mümkünse yaptırmasını önerdiğimiz önemli bir ayrıntıdır. Oyun evleri, çeşitli masa ve sandalyeler, pedallı ve pedalsız bisikletler, spor ekipmanları anaokulu bahçesini fazlasıyla şenlendirir.
Anaokulu malzemeleri alımı üzerinde titizlikle düşünülerek yapılması gereken zorlu bir iştir. Fakat uygun malzeme , sonraki günlerde anaokuluna gelen öğrenciyi okula bağlayacağı gibi sizin de sıkıntısız zamanlar geçirmenizde önemli etken olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder